Zobacz miejsce pracy w firmie Michelin

Od zakładów produkcyjnych aż po biurowce i od Clermont-Ferrand do Szanghaju, Michelin wyróżnia się swoim podejściem w zakresie modernizacji miejsca pracy. Nasz cel to stworzenie najnowocześniejszych warunków pracy, doświadczenie przez naszych pracowników „warunków pracy jutra”.

Innowacyjność i zachęcanie pracowników do angażowania się to niektóre spośród najważniejszych priorytetów Grupy Michelin.

Starając się osiągnąć założone cele i ambicje naszej firmy, zwracamy ogromną uwagę na kwestie dotyczące dobrego samopoczucia i zaangażowania naszych pracowników, a także jakości życia, jaką zapewniamy im na całym świecie. Oznacza to tworzenie silnych więzi i głębszych relacji, a także warunków, które będą ludzi inspirować, zachęcać do uwolnienia dobrej energii, proponowania nowych pomysłów oraz wspólnej pracy - biuro powinno być miejscem, w którym ludzie zachowują się aktywnie i współpracują ze sobą.

Nasza firma powszechnie znana ze swojej innowacyjności w dziedzinie technologii, jednak zamierzamy wykorzystywać ten potencjał także do wprowadzania najnowszych metod pracy, aby zapewnić naszym pracownikom miejsce pracy o niepowtarzalnym charakterze - nowoczesne, atrakcyjne i zapewniające wysoki poziom autonomii.

W tym celu staramy się stwarzać awangardowe środowisko pracy - niecodzienne, współczesne wnętrza zapewniające pracownikom dobre samopoczucie w pracy oraz stanowiące właściwe podłoże dla rozwoju wspólnego potencjału, kreatywności i współdziałania.

Od zakładów produkcyjnych aż po biurowce, od Clermont-Ferrand do Szanghaju czy Moskwy, w zakresie modernizacji naszych pomieszczeń zawsze realizujemy strategię współpracy: to zespoły pracowników testują nowe lokalizacje i różne rodzaje przestrzeni do pracy, które następnie wspólnie budujemy.

Poznaj najnowsze i najlepsze metody pracy i dowiedz się jak wyglądają innowacyjne pomieszczenia do pracy w Michelin…

Pokoje kreatywności zachęcające do spojrzenia na problemy z innej perspektywy

Począwszy od siedziby głównej aż po lokalizacje w różnych krajach, nasze pomieszczenia do pracy zachęcające do kreatywności są zaaranżowane w taki sposób, by przypominały domy prywatne, aby pracownicy mogli czuć się w nich całkowicie swobodnie. Są one zaprojektowane w sposób stymulujący kreatywność i opracowywanie nowych idei. Pełne kolorów umeblowanie zaprojektowane przez projektantów oraz dekoracje z nutką retro tworzą luźną, przyjemną atmosferę wokół sof, szaf i kawiarnianych stolików zachęcających do dialogu oraz wymiany pomysłów. Spotkania wyglądają inaczej niż do tej pory - teraz ich uczestnicy wypowiadają się w sposób całkowicie swobodny i chętnie zadają pytania, współpracując ze sobą na zasadzie otwartego dialogu i zaufania, co ułatwia podejmowanie decyzji. Tego rodzaju konfiguracja pomieszczeń skłania ludzi do spojrzenia na problemy z innej perspektywy, w sposób bardziej kreatywny i umożliwiający wykorzystanie wspólnego potencjału.

Wyciszone przestrzenie 

Siedząc na wygodnych sofach w cichym otoczeniu, pracownicy mogą oderwać się od codziennych obowiązków i zrobić sobie krótką przerwę, przeczytać prasę, spokojnie porozmawiać lub nawet zorganizować nieformalne spotkanie. W Clermont-Ferrand za przykład może posłużyć miejsce, które jest czasem wykorzystywane do spotkań dotyczących przyszłości firmy, na których pracownicy mogą zapoznać się z przykładami często rewolucyjnych i innowacyjnych pomysłów. Ponadto, pracownicy naszych zespołów rekrutacyjnych często organizują tutaj pierwsze spotkania z kandydatami do pracy.

Pomieszczenia przeznaczone do wspólnego wykorzystania

Współpraca, wspólne tworzenie i wdrażanie innowacji... obecnie realizowane wspólnie projekty i zespoły zrzeszające osoby pochodzące z całej firmy są czymś całkowicie normalnym. Nasze zespoły są ze sobą ściśle połączone, mają charakter multidyscyplinarny, wieloprojektowy i otwarty na otaczający je świat - właśnie w tym celu opracowaliśmy wspólne przestrzenie robocze ściśle dopasowane do ich potrzeb oraz wymagań.

Wewnątrz przestrzennych, jasnych i pełnych kolorów pomieszczeń otwartych, każdy zespół wybiera swoje najlepsze miejsce do pracy, odpowiadające potrzebom poszczególnych zespołów, którym powierzana jest realizacja różnorodnych projektów.

Meble na kółkach zapewniają modularność i umożliwiają natychmiastowe modyfikowanie miejsca pracy. Pomieszczenia zaprojektowane w najdrobniejszych szczegółach od podłogi aż do sufitu zapewniają wszystkim członkom zespołu niezbędną ilość miejsca dla wyrażenia ich pełnej kreatywności.

Tego rodzaju nowoczesne miejsce pracy nie byłoby kompletne bez kącika wypoczynkowego, w którym członkowie zespołu mogą swobodnie porozmawiać z kolegami przy filiżance kawy lub herbaty.

Pomieszczenia wypoczynkowe i socjalne zarządzane przez pracowników

W coraz większej ilości zakładów produkcyjnych realizowane są inicjatywy mające na celu zaprojektowanie na nowo pomieszczeń wypoczynkowych i socjalnych.

W Wielkiej Brytanii nasza firma testuje już od kilku miesięcy nową koncepcję, w ramach której pomieszczenia dla pracowników zostały zaprojektowane w sposób przypominający wnętrze prywatnego domu. Pomieszczenia te zostały w całości zagospodarowane przez pracowników. W pomieszczeniu wypoczynkowym znajdują się kolorowe, wygodne sofy, szafki, telewizor, lokalne gazety i czasopisma wybrane przez pracowników (roczny abonament opłaca firma), router Wi-Fi oraz nowocześnie wyposażona kuchnia. W ten sposób, podczas każdej przerwy lub lunchu pracownicy całkowicie mogą całkowicie zmienić swoje otoczenie (nie opuszczając miejsca pracy), czując się jak u siebie w domu i zachowując pełną otwartość na otaczający ich świat zewnętrzny.

Siłownie udostępnione rodzinom pracowników

W rumuńskim zakładzie Zalau otwarta została siłownia, dzięki której pracownicy naszej firmy mogą dbać o dobrą formę i kondycję fizyczną.

W niektóre dni tygodnia siłownia jest udostępniana również współmałżonkom i dzieciom pracowników.

Tego rodzaju nowe pomieszczenia odpowiadają oczekiwaniom pracowników i są zarządzane bezpośrednio przez nich, co stanowi kolejny etap rozszerzania zakresu ich odpowiedzialności w dziedzinie zagospodarowania miejsca pracy.

Spotkania na świeżym powietrzu – nieograniczone możliwości

W mieście Clermont-Ferrand, które cieszy się dużą liczbą dni słonecznych w roku, coraz częściej nasi pracownicy spotykają się w plenerze przy ogrodowych stołach i ławkach. Koniec z zebraniami w zatłoczonych salach konferencyjnych - świeże powietrze sprzyja nowym pomysłom, a zebrania są organizowane wśród zieleni, w spokojnym otoczeniu, w którym słyszalny jest jedynie szum strumyka przepływającego przez teren naszego kampusu. Pracownicy przynoszą ze sobą niezbędne im przedmioty do pracy, tj. np. przenośne tablice, umożliwiające zapisywanie zgłaszanych pomysłów, prowadzenie dyskusji i podejmowanie ważnych decyzji!

Firma Michelin nie zamierza na tym poprzestać! Nieustannie staramy się znajdować nowe sposoby modernizacji naszego miejsca pracy i podejmowania inicjatyw w tej dziedzinie - w ramach projektu o nazwie Urbalad opracowywane są innowacyjne idee dotyczące nowych obszarów wypoczynku i spotkań, a także pracy na odległość oraz zagospodarowania sal konferencyjnych i wspólnych pomieszczeń roboczych.

Modernizacja i innowacyjność

To jednak dopiero początek – firma Michelin wciąż opracowuje nowe rozwiązania dotyczące modernizacji przestrzeni roboczych oraz innowacyjne rozwiązania odpowiadające wymogom i oczekiwaniom jej pracowników. W ramach projektu budynków Urbalad, sami pracownicy obmyślają i projektują swoje przyszłe pomieszczenia robocze.

Firma testuje również wiele innych projektów:  miałeś stresujący dzień  i chcesz swobodnie porozmawiać z kolegą? Wypróbuj nasze wygodne i przytulne „Pokoje kreatywności”. A może chcesz podzielić się swoim pomysłem z przełożonym lub kolegą z pracy bez przeszkadzania innym w biurze? Są dedykowane ku temu specjalne pokoje sprzyjające współpracy i „burzy mózgów”. Krótko mówiąc: każdy znajdzie coś dla siebie! Zobacz w galerii poniżej jak wyglądają propozycje innowacyjnych przestrzeni do pracy w fabryce w Olsztynie.

Kilka przykładów innowacyjnych przestrzeni do pracy w fabryce Michelin w Olsztynie